Прихований сенс "Війни нескінченності": Які мислителі підтримали б Таноса

Кінцівка фільму фентезі "Месники: Війна нескінченності" (2018) приголомшила всіх шанувальників голлівудських блокбастерів. Божевільний титан Танос знищив 50% живих істот у Всесвіті за допомогою Каменів Нескінченності. Але чому саме 50%, а не 80% або 90%? За цим рішенням ховається не одержимість маніяка, а точний розрахунок. Якщо звернутися до історії розвитку людської думки, то ми знайдемо чимало міркувань про "кращої половини людства". Знайдемо ми і концепцію необхідності контролю за чисельністю населення планети на увазі обмеженості ресурсів. Концепцію, так схожу на мету Таноса.

Злодій чи ні?

Важко повірити, але перша реакція фанатського спільноти на такий несподіваний і дивний фінал кінострічки була однозначної. Досить швидко з'явилися ті, хто став стверджувати, що Танос не так вже й не правий. Спочатку багатьох цікавило питання, чому герой Джоша Броліна НЕ розправився з більшістю членів команди Месників також, як він це зробив, наприклад, з Локі?

З усіма Камінням в рукавичці це не склало б труднощів. Він навіть нічим не відповів Тору, який ледь не вбив його. А у відповідь на всі зуботичини Пітера Квилл лише промимрив, що теж шкодує про загибель Гамори. Він повірив доказам Стрендж, який просив зберегти Тоні Старка жізнь.Ответ на питання можна знайти в Артбук по "Месників 3" (In the Art of the Movie) авторства Райана Мейнердінга.

"Здійснення плану з отримання всіх Каменів Нескінченності робило Таноса настільки могутнім, що йому вже не обов'язково було вбивати героїв Землі. Він розуміє, що зможе здійснити те, що задумав, як тільки отримає камені. Ніщо інше вже не буде його хвилювати. Ось чому в фіналі він уже не носить своїх обладунків і виглядає менш войовничим ". Райан Мейнердінг

Іншими словами, могутні Месники були номером один у списку пріоритетів злодея.Ето Локі готовий був зруйнувати Нью-Йорк тільки заради того, щоб ті, що вижили встали перед ним на коліна і задовольнили манію величі, породжену дитячими комплексами ( "Месники 2012"). Таносом НЕ рухає ні спрага влади, ні спрага крові. Персональні розборки з Роджерсом або Старком йому також нудні. Кінематографісти спеціально змінили характер головного антагоніста в порівнянні з коміксами. Це в коміксах він хотів домогтися розташування самої Смерті, приносячи кістлявою рясні дари. Там божевільний Титан зібрав для своєї леді в капюшоні стільки душ, скільки зумів.

А в фільмі є магічні 50%. Персонаж впевнений, що їх зникнення піде на тільки користь решті половині. Така впевненість настільки зачарувала деяких, що в квітні 2018 на найбільшому соціальному новинному порталі Reddit зареєстрували співтовариство з назвою "Thanosdidnothingwrong" ( "Танос не зробив нічого поганого"). Хтось навіть запропонував адміністраторам одним махом забанити 50% всіх користувачів Reddit. Багато хто готовий був підтримати таку міру. Вірили, що все "тролі", що заважають нормальним користувачам, виявляться в "найгіршою половині?"

А ви з кращої половини людства?

А може користувачам Reddit хотілося перевірити на собі ефект російської рулетки? Що якщо сліпий жереб паде на сусіда, а не на тебе? Завжди приємно, коли неприємності відбуваються не з тобою. А, може, жереб не сліпий, а врятуються лише найдостойніші? Таку концепцію в 16 столітті висунув основоположник одного з напрямків в протестантизмі (конфесія християнства) Жан Кальвін. Мова йде про концепцію приречення. Вона заснована на вірі в те, що Всезнаючий Бог заздалегідь визначив одних людей до праведного життя і вічного блаженства в нагороду, а інших - до життя в гріху і неминучої загибелі. Чи врятуються лише ті, кого Бог обрав ще "перш створення світу".

Доктрина ця бере свій початок від цитати з біблії: "Бо, кого Бог передбачив, тих і призначив, щоб були подібні до образу Сина Його, щоб Він був первородним між багатьма братами; а кого Він призначив, тих і прославив"(Послання до Римлян. 8.29-30). Кальвін навіть стверджував, що Ісус Христос помер на Голгофі тільки за гріхи тих, кого" визначив "до порятунку, а не всього людства.

Жан Кальвін. 1509-1564 рр. Французький богослов, реформатор церкви, засновник кальвінізму.

У цих навчаннях нічого не говориться про пропорції. Невідомо скільки людей "визначено" до порятунку, а скільки до смерті. Але є явне протиставлення одних і інших. Двох груп людей. Двох частин. Двох половин. І це дуже схоже на те, що сталося в кінцівці "Війни: Нескінченності". Жана Кальвіна і що приєдналися до нього, звичайно, з часом, стали засуджувати. Йому заперечили, що Бог, як абсолютне благо, не може нікого навмисно прирікати на муки і позбавляти людину свободи вибору. Але, що якщо вища сила нікого і не вибирає, а просто знає наперед майбутнє кожної людини. Наперед бачить, хто і як розпорядиться своєю свободою! Хтось буде схильний до праведних справах, а хтось до гріха.

Згідно з доктриною Кальвіна, довести, що ти з "кращої половини" можливо ще за життя. Ось критерії: успішність у справах, ощадливість (обжерливість, хтивість, зайве марнотратство вважаються гріховними), праця і порядність. Уявляєте, який стимул до розвитку! Ще один західний мислитель Макс Вебер вважав, що протестантська етика і стала двигуном капіталізму. Вона визначила успішність країн Заходу в матеріально-технічному плані.

Творці кінематографічної всесвіту Marvel запевняють нас, що 50% всіх живих істот у Всесвіті були відібрані до "розпорошення" повністю випадковим чином. Але за випадковістю завжди може стояти якась незбагненна закономірність. А тепер уявіть: ви можете зробити так, щоб в одну мить з лиця землі зникли всі, хто переступає закон, але уникає покарання. Всі, хто безкарно заподіює оточуючим душевний біль. І не один хороший, на вашу думку, людина не постраждає при цьому. Потягнулася б тоді ваша рука до "рукавичці"? До речі, незабаром після виходу "Війни Нескінченності" в мережі з'явилися якісь тести, що дозволяють визначити чи потрапив би ти в число "розпорошених" чи ні, якби жив у всесвіті Marvel.

Ще один "послідовник" ідей Таноса

Як ми пам'ятаємо, Танос прирік на загибель половину всього сущого заради процвітання іншої половини. Мовляв ресурсів у всесвіті все одно на всіх не вистачить. А яка вижила половина буде жити в умовах великої кількості. Він уже пропонував провернути те ж саме в масштабах своєї рідної планети Титан, яка задихалася від браку ресурсів. Його не послухали, а підсумок був сумний.

На знімку рідна планета Таноса до його вигнання і після. Праворуч - життя ще процвітає.

Схожим чином міркував і мислитель кінця 18-го - початку 19-го століття Томас Мальтус (до речі, мав сан священика. Не завжди "людожерські" теорії винаходять тільки політики). Він вважав, що народжуваність людства зростає в геометричній прогресії, а ось забезпечення людей продовольством - тільки в арифметичній. Простою мовою - в рази повільніше. А це означає, що війни, епідемії і голод - просто природний механізм контролю над популяцією. Неминуче зло! А якщо ви хочете уникнути і голоду і воєн, то жорстко контролюйте народжуваність!

У Мальтуса вже не Бог, а ринок - відбирає найкращих. Вчений вважав, що в бідних країнах чисельність населення повинна падати через зубожіння, голоду і хвороб, а в розвинених - рости. Практика сучасного життя показала, що все якраз навпаки. У розвинених країнах Заходу люди часто мають менше дітей, ніж могли б собі дозволити матеріально. Там жінки витрачають багато часу на кар'єру і народжують пізно. Однак, ймовірно, що жорсткий контроль за народжуваністю в тому ж Китаї продиктований міркуваннями в дусі Мальтуса. Можливо, що бумом на соєві продукти, виробництво яких допомагає країнам з проблемним сільським господарством, ми теж, в якійсь мірі, зобов'язані йому. Багато справедливо зауважують, що людина не худоба, щоб жорстко контролювати його "поголів'я" (Наша відповідь Мальтусу: "Життя завжди знайде вихід". "Парк Юрського періоду"), але і мальтусіанци незнищенні.

У 2018 році група вчених опублікувала дослідження, згідно з яким максимальна чисельність населення Землі, яка може існувати на рівні прожиткового мінімуму, становить рівно 7 мільярдів людей. А в червні минулого року нас вже стало 7,6 мільярда. Спроба довести добробут всіх цих людей до високого рівня, нібито, призведе до екологічного колапсу (економічному, мабуть, теж). Російський телеведучий Олександр Гордон якось висловився в такому ж дусі:

"Ви хочете, щоб всі жили, як в США? Тоді вам знадобиться ще одна планета".

А поки іншої планети не передбачається, то що? Вдаємося до послуг Таноса?

Висновок

Зрозуміло, краще прагнути до збільшення кількості ресурсів (в повному обсязі ресурси можуть бути вичерпані в доступній для огляду перспективі. Наприклад, сонячна енергія), пошуку нових, а не до урізання людства. Схожий питання фанати кіновсесвіту Marvel вже задали кінематографістам. Чому Танос не використав силу Каменів Нескінченності, щоб подвоїти число ресурсів у всесвіті? Офіційна відповідь було дано.

"Багато хто запитує нас, чому Танос просто не використовував Камені для подвоєння ресурсів у всесвіті. Очевидно, що з ним не все в порядку ... йому сказали« ні »на запропоновану ідею, яку він вважав єдиним рішенням, після чого сам він для себе підтвердив її правильність, коли його рішення не прийняли. Так що зі своїм комплексом месії він має намір реалізувати задум, який прийшов йому в голову багато років тому. він не стабільний - хоча іноді і виглядає таким, але все ж залишається нестабільною особистістю "

Простіше рядити Таноса в маніяка і психопата, ніж припустити, що у нього знайдуться послідовники, що показав Reddit і не тільки. А якщо ми згадаємо різні епізоди з фільмів кінематографічної всесвіту Marvel, коли Камені проявляли себе, то, в більшості випадків, вони несли руйнування і смерть. Згадаймо фільми "Тор 2" і "Вартові Галактики". Так чи можна за допомогою Каменів що-небудь створювати? Можливо, "Месники: Фінал" дадуть відповідь на це питання. У фільмах від Marvel Studios є ще багато над чим варто поміркувати.

Доповнення

У якому порядку дивитися фільми Marvel?

До кінематографічної всесвіту Marvel відносяться тільки фільми, випущені під брендом Marvel Studios / Disney (Дісней купили Marvel Studios в серпні 2009 року). Не плутати з фільмами про "Людей Ікс" від Fox або старими кінострічками про "Людину-павука" від Sony. У фільмах Marvel Studios герої коміксів зустрічають один одного, а не існують самі по собі. Таким чином, крок за кроком, створювалася єдина кінематографічна всесвіт.

Вона була розділена на три фази. Кожен фільм можна порівняти з главою, а фазу з томом літературного твору з кількох книг:

  1. Фаза 1: "Залізна людина" (2008), "Неймовірний Халк" (2008), "Залізна людина 2", (2010), "Тор" (2011), "Перший месник" (2011), "Месники" (2012) ;
  2. Фаза 2: "Залізна людина 3" (2013), "Тор 2: Царство темряви (2013)", "Перший месник: Інша війна (2014 року)", "Вартові Галактики (2014 року)", "Месники: Ера АЛЬТРОН (2015) "," Людина-мураха: 2015 »;
  3. Фаза 3: "Перший Месник: Протистояння" (2016), "Доктор Стрендж (2016)", "Вартові Галактики. Частина 2 (2017)", "Людина-павук: Повернення додому (2017)", "Тор: Рагнарек (2017 ) "," Чорна пантера 2018 "," Месники: Війна нескінченності (2018) "," Людина-мураха і Оса "(2018)," Капітан Марвел "(2019)," Месники: Фінал (2019) ";
  4. Фаза: 4: "Людина-павук: Далеко від дому" (2019). Решта фільмів поки невідомі.

Cначала кінематографісти випускали два фільми на рік в рамках єдиної кінематографічної всесвіту, а з 2017 року їх стало виходити вже по три на рік!

Дивіться відео: СКРЫТЫЙ СМЫСЛ .: ЧИСТОЕ НЕБО (Лютого 2020).

Loading...